Κυριακή 13 Ιουλίου 2014

Οι 10 αλησμόνητες στιγμές του Μουντιάλ

Θεαματικό, πλούσιο σε γκολ, γεμάτο εκπλήξεις και ανατροπές, αξιοποιώντας την αιχμή της τεχνολογίας. Για πολλούς, το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο είναι το καλύτερο στην ιστορία του θεσμού. Λίγο πριν τη σέντρα του μεγάλου τελικού μεταξύ Γερμανίας – Αργεντινής, θυμόμαστε τις 10 πλέον αλησμόνητες στιγμές του, ελπίζοντας σε ακόμη μεγαλύτερες συγκινήσεις... το 2018.
Κάθε μία από τις συμμετέχουσες χώρες θα έχει σίγουρα τις δικές της στιγμές να θυμάται από το φετινό Μουντιάλ. Υπάρχουν όμως και κάποιες που θα μείνουν χαραγμένες στη μνήμη ανεξάρτητα από την ομάδα - χώρα που υποστηρίζει κανείς. Μία ημέρα πριν η Brazuca πέσει για τελευταία φορά στο χορτάρι στον μεγάλο τελικό του 20ού Παγκοσμίου Κυπέλλου, κάνουμε μια ανασκόπηση στις 10 στιγμές που δεν θα ξεχάσουμε όταν πλέον αυτός ο ποδοσφαιρικός μήνας θα αποτελεί παρελθόν.
10. Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα Μεξικό – Βραζιλία
Τα ισόπαλα ματς, ιδιαίτερα μάλιστα εκείνα που λήγουν χωρίς σκορ, για τους περισσότερους ποδοσφαιρόφιλους αποτελούν την επιτομή της απογοήτευσης. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο αυτού του... άγκολου αγώνα από τη φάση των ομίλων ήταν πέρα για πέρα καθηλωτικό. Αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής του ο Γκιγιέρμο Οτσόα, ο τερματοφύλακας του Μεξικό, ο οποίος απέκρουε τη μία κλασική ευκαιρία μετά την άλλη κάνοντας τους παρουσιαστές όλου του πλανήτη να ζητούν την επείγουσα κατασκευή αγάλματος προς τιμήν τού... «εξαδάκτυλου» γκολκίπερ στην πατρίδα του.
Ο Μεξικανός τερματοφύλακας Γκιγιέρμο Οτσόα σε μια από τις αποκρούσεις που τον ανέδειξαν ως τον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα ενάντια στην Ολλανδία στη φάση των ομίλων.
9. Η πανωλεθρία της Ισπανίας
Πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ισπανία ήταν η απόλυτη κυρίαρχη του ποδοσφαιρικού κόσμου: το ποδοσφαιρικό της στιλ, το περίφημο τίκι – τάκα, την είχε επιβραβεύσει ουκ ολίγες φορες χαρίζοντάς της το ένα τρόπαιο μετά το άλλο: το Ευρωπαϊκό του 2008, το Παγκόσμιο του 2010 αλλά και το Ευρωπαϊκό του 2012. Ο Γιούργκεν Κλίσμαν, ο προπονητής της εθνικής των ΗΠΑ, την είχε χαρακτηρίσει ως «ομάδα του αιώνα». Τη δεύτερη κιόλας μέρα του Μουντιάλ, η Ισπανία αντιμετώπισε την Ολλανδία σε έναν αγώνα – επανάληψη του τελικού του Μουντιάλ 2010. Οι Ισπανοί γνώρισαν τον όλεθρο χάνοντας 5-1, μια ήττα που συνέβαλε στον μετέπειτα αποκλεισμό της πρωταθλίτριας από τη συνέχεια της διοργάνωσης από τον πρώτο κιόλας γύρο. Όλες οι αυτοκρατορίες καταρρέουν κάποια στιγμή, απλώς η συγκεκριμένη κατέρρευσε λίγο πιο άγαρμπα από τις άλλες.
Ο αρχηγός της εθνικής Ισπανίας Ίκερ Κασίγιας μετά τον αγώνα εναντίον της Ολλανδίας.
8. Ο Λουίς Σουάρες
Θα αποτελεί σίγουρα ένα από τα σημεία αναφοράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας. Μένοντας εκτός στον εναρκτήριο αγώνα της ομάδας του προκειμένου να αναρρώσει από μια εγχείριση στο γόνατο, ο σταρ της Ουρουγουάης πρωταγωνίστησε στη δεύτερη μάχη της ομάδας του ενάντια στην Αγγλία, πετυχαίνοντας τα δύο γκολ που εξανέμησαν τις ελπίδες της ευρωπαϊκής ομάδας για μια καλύτερη -επιτέλους- επίδοση σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Σουάρες ωστόσο, ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να νικήσει τους δαίμονές του: στον αγώνα με την Ιταλία βύθισε τα δόντια του στον ώμο του αμυντικού Τζόρτζιο Τσελίνι πετυχαίνοντάς του μια δαγκωματιά που έμελλε να πυροδοτήσει την καλπάζουσα φαντασία των χρηστών των social media αλλά και να προκαλέσει την τιμωρία του από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου, η οποία του απαγόρευσε να συνεχίσει να παίζει στο Μουντιάλ. Για τον Σουάρες, αυτή δεν ήταν η πρώτη φορά, το είχε ξανακάνει τουλάχιστον άλλες δύο φορές. Ήταν σίγουρα όμως η πιο επώδυνη για την ομάδα του.
Το δάγκωμα του Σουάρες θα είναι ένα από τα σημεία αναφοράς του Μουντιάλ της Βραζιλίας.
7. Οι 16 αποκρούσεις του Τιμ Χάουαρντ
Σε ένα τουρνουά που σημαδεύτηκε από εντυπωσιακές αποκρούσεις τερματοφυλάκων με πολλούς αγώνες να κρίνονται τελικά από την καλή ή την κακή ημέρα τους, οι 16 σωτήριες αποκρούσεις του αμερικανού γκολκίπερ Τίμ Χάουαρντ στον αγώνα με το Βέλγιο – οι οποίες συνιστούν ρεκόρ Παγκοσμίου Κυπέλλου- προκάλεσαν κύμα ενθουσιασμού στους εν πολλοίς αδιάφορους για το... σόκερ Αμερικανούς, οι οποίοι βρήκαν στο πρόσωπό του -ή μήπως στα χέρια του;- τον νέο τους εθνικό ήρωα. Ακόμη και η FIFA εντυπωσιάστηκε τόσο που ζήτησε από τον Αμερικανό αμέσως μετά τον αγώνα να υποβληθεί σε τεστ αντιντόπινγκ, κάτι που ο Χάουαρντ δέχτηκε με προθυμία.
Οι 16 απίστευτες αποκρούσεις του τερματοφύλακα των ΗΠΑ στον αγώνα με το Βέλγιο προκάλεσαν... φρενίτιδα στο διαδίκτυο.
Το έπος του τερματοφύλακα οδήγησε χιλιάδες Αμερικανούς να υπογράψουν την αίτηση για να μετονομαστεί, σε ένδειξη αναγνώρισης των επιτευγμάτων του και της συνεισφοράς του στις ΗΠΑ, το αεροδρόμιο σε «Tim Howard Airport».

6. Το γκολ του Μέσι με το Ιράν
Το γκολ που πέτυχε ο Μέσι στις καθυστερήσεις του αγώνα με το Ιράν, στην πρώτη φάση της διοργάνωσης δεν ήταν μόνο ένα απίστευτης ομορφιάς γκολ, ήταν το γκολ που «λύτρωσε» την «αλμπισελέστε», δίνοντάς της το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Μουντιάλ. Αν μάλιστα αναλογιστεί κανείς ότι ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο ήταν... ανύπαρκτος σε όλο το 90λεπτο, το εξαιρετικό σουτ του αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία.
Όταν η ομάδα του τον χρειάστηκε ήταν εκεί. Ο Μέσι μετά το νικητήριο γκολ του στον αγώνα με το Ιράν.
5. Η χρυσή αλλαγή του Φαν Γκάαλ στο 120'
Η τόλμη του προπονητή των Ολλανδών, Λουίς Φαν Γκάαλ, να αλλάξει στο 120ό λεπτό τον βασικό τερματοφύλακα της ομάδας, Σίλεσεν, βάζοντας τον αναπληρωματικό Κρουλ, θεωρώντας τον καλύτερο στις αποκρούσεις πέναλτι, «χαιρετίστηκε» από το σύνολο του ποδοσφαιρόφιλου κόσμου ως «μαγκιά» και επίδειξη ποδοσφαιρικής τακτικής ανώτερης κλάσης. Η έμπνευση του Ολλανδού προπονητή επιβεβαιώθηκε: ο πορτιέρο της Νιούκαστλ, αν και μπήκε «κρύος», έπιασε το δεύτερο πέναλτι του Ρουίς και το τελευταίο του Ουμάνια με αποτέλεσμα η Ολλανδία να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ωστόσο, η επιτυχία δεν επαναλήφθηκε: η Ολλανδία στο επόμενο αγώνα, με την Αργεντινή, αν και έφτασε και πάλι στα πέναλτι, έχασε. Σε εκείνον τον αγώνα man of the match αναδείχτηκε ο Ρομέρο, ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας.
Τόλμησε και... κέρδισε. Η απίστευη αλλαγή τερματοφύλακα του Φαν Γκάαλ στο 120ό λεπτό στον αγώνα με την Κόστα Ρίκα έδωσε τη νίκη στην ευρωπαϊκή ομάδα.

4. Η ταπείνωση της Βραζιλίας
Αρκεί να διαβάσει κανείς τα πρωτοσέλιδα των βραζιλιάνικων εφημερίδων (και όχι μόνο των αθλητικών) για να καταλάβει κανείς πόσα χρόνια μετά θα «στοιχειώνει» τη λατινοαμερικανική χώρα η ποδοσφαιρική ταπείνωση που γνώρισε η «σελεσάο» από την γερμανική επέλαση των «πάντσερ». Το μεγάλο φαβορί για το τρόπαιο διαλύθηκε σαν τραπουλόχαρτο δεχόμενο 5 γκολ σε μόλις 6 λεπτά μπροστά στα μάτια χιλιάδων αποσβολωμένων φιλάθλων της. Το 7-1 δεν αποτελεί μόνο τη μεγαλύτερη ήττα ομάδας σε ημιτελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά και μια εθνική οδύνη σε μια χώρα που είχε επενδύσει πολλά σε αυτή τη διοργάνωση, ανάμεσα στα οποία πολλά δισεκατομμύρια φτωχών φορολογουμένων.

Η ταπεινωτική ήττα της Βραζιλίας βύθισε στη θλίψη μια ολόκληρη χώρα.
3. Το γκολ του Σαμαρά
Ή, αλλιώς, το γκολ του Γιώργου Σαμαρά στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Ακτή Ελεφαντοστού που έστειλε την εθνική Ελλάδας για πρώτη φορά στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ακόμη κι αν όλος ο πλανήτης το ξεχάσει, οι Έλληνες θα το θυμόμαστε για καιρό. Τουλάχιστον μέχρι να σημειωθεί το γκολ που θα μας στείλει για πρώτη φορά στους «8».
2. Το πέναλτι του Γκέκα
Η μεγάλη επιτυχία της Ελλάδας να περάσει στους «16» λίγο έλειψε να επισκιαστεί από την ακόμη μεγαλύτερη της πρόκρισης στους «8». Δυστυχώς, η απόκρουση του πέναλτι του Φάνη Γκέκα στον αγώνα με την Κόστα Ρίκα μάς ξύπνησε από το γλυκό ποδοσφαιρικό όνειρο. Η απόδοση όμως της ομάδας δίνει υπόσχεση για ακόμη καλύτερη συνέχεια.
Το γκολ του Σαμαρά στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Ακτή Ελεφαντοστού έστειλε την Ελλάδα στους «16». Είχε προηγηθεί το γκολ ενός άλλου Σαμ... του Σάμαρη.
1. Ο νικητής τού Γερμανία – Αργεντινή
Θα γίνει άραγε η Γερμανία η πρώτη ευρωπαϊκή χώρα που θα κατακτήσει μουντιάλ σε αμερικανικό έδαφος; Το ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο των «πάντσερ» στον αγώνα με τη Βραζιλία και ο κάθε άλλο παρά κρυφός πόθος της Αργεντινής να σηκώσει το τρόπαιο μέσα στην έδρα της «μισητής» Βραζιλίας προϊδεάζουν για έναν άκρως θεαματικό τελικό που θα κλείσει με τον καλύτερο τρόπο την ούτως ή άλλως θεαματική διοργάνωση. Ακόμη όμως κι αν το θέαμα δεν είναι αυτό που θα αναμέναμε, κανείς δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχάσει τον νικητή ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου.